Routerekkel Dunát lehet rekeszteni, de igazán jót ennyiért nehezen kapsz.
BEVEZETŐ
Egy gyors lakás átrendezés miatt be kellett ruháznom egy routerre. Pontosabban elég lett volna egy AP (Acces Point) is, de gondolva a küszöbön álló költözésre, úgy döntöttem, hogy beruházok egy olyan routerre, ami a következő években az új házunk központi wifi szolgáltatója lesz.
Sokat keresgéltem, és a szórásból természetesen nem maradt ki a Xiaomi sem, mert szeretem, és mert nem kellett még egyetlen termékükben sem csalódnom. Végül, de nem utolsó sorban, megtakarítok némi pénzt is, abból pedig, hogy több jut a gyerekekre, még sosem volt baj.
Szerencsére a Xiaomi elég sok wifis eszközt gyárt, ráadásul több árkategóriában is, amik közül, még a legdrágább, a csúcsmodell sem éri el a 15 ezer forintos árat. Én pedig olyan vagyok, ha megtehetem, akkor a legjobbat veszem, mert miért ne.
KÜLSŐ
Ez volt az egyik, ami miatt beleszerettem ebbe a routerbe. Igaz, a formának, vagyis ennek a nagy fekete hengernek nem csak előnyei, hátrányai is vannak, hogy mást ne említsek, nehéz úgy lerakni a lakásban, hogy ne szúrjon rögtön szemet. Cserébe viszont, olyan eszközt kapunk, amiről elsőre nem fogja senki megmondani, hogy az egy router. Inkább hasonlít egy modern hangszóróra. A forma persze nem csak a dizájn miatt fontos, hanem azért is, mert így, az erős hardver mellé nem kell aktív hűtést használni. A kéményhatást kihasználva a routert a lentről fölfelé áramló levegő hűti le. Ráadásként, a kerek forma lehetővé teszi azt is, hogy az antenna erdőt, ami a mai modern rourerekre jellemző, elrejtsék a szemünk elől.
Kezelőszervet, ahogy más hasonló hálózati eszközökön, úgy itt sem találunk. Elől két diszkrét, kék színű LED, az egyik azt jelzi, hogy áram alatt van a berendezés, a másik, hogy a WAN porton ott az internet. Hátul egy reset gomb, a tápcsatlakozó és négy Ethernet port, amik közül az alsó a WAN, ahova az internet madzagja kerül. Mivel ez egy csúcstermék, nem meglepő, hogy mind a négy vezetékes hálózati kapcsolat gigabites, így az eszköz remek választás akkor is, ha gigabites internetet kell elosztani vagy szórni a wifin keresztül.
BEÜZEMELÉS
Bizonyára elgondolkoztatok a cikk címén, miszerint, mi lehet az, amire senki nem készített fel. Lehetne ez egy sima clickbait, vagyis kattintásmágnes cím is, de nem az. A beüzemelés kapcsán ért ugyanis az első meglepetés. Mikor megvettem a routert (ez még tavaly ősszel, közvetlenül a megjelenés után volt), még nem volt róla a neten teszt, de bemutató sem nagyon. Ráadásul képes vagyok arra, hogy annyira megkívánjak egy ilyen kütyüt, hogy a technikai specifikáción kívül semmit nem látok, például azt sem, hogy a router CSAK kínai nyelven kommunikál.
Szóval az történt, hogy kapott a router tápot, összekötöttem a gépemmel, megkerestem az IP címét, beírtam a böngészőbe, és egy teljesen kínai felület fogadott. Belépni még csak-csak betudtam, de utána lényegében megállt a tudomány. Szerencsére a megoldás kéznél volt, és nem is bonyolult!
A Router nem csak az asztali gépről, böngészőn keresztül, hanem mobilról is beállítható. Mi több, a mobilos felület angolul beszél. Szóval, a beüzemelés menete a következő:
- Helyezzük áram alá a routert, és dugjuk be az internet kábelét a WAN portba.
- Mobilunkra feltelepítjük a Google vagy az Apple internetes áruházából az Mi Wifi nevű appot, majd telepítjük a telefonra.
- Az app indítása után megkeresi a router, ezután, ha van Mi account, akkor jelentkezzünk be, ha nincs, akkor előbb regisztráljunk egyet.
- Ha volt már Mi routerünk, akkor most vissza tudjuk annak a beállításait tölteni, ha ez az első, akkor válasszuk ezt.
- A router megvizsgálja a hálózatunkat, és ettől függően lép tovább. A leggyakoribb PPPOE kapcsolat esetén kéri az internethez a nevet és a jelszót, és már kész is vagyunk. Van internetünk és van wifink is.
Ez eddig nem volt bonyolult, és ez kell ahhoz, hogy a gépünkön, a böngészőn keresztül a kínai felületet is orvosoljuk. Ha már van internetünk, és az asztali gépről vagy a notebookról elérjük a routert, akkor tegyük ezt meg egy Chrome böngészőn keresztül. Írjuk be a böngésző címsorba, hogy 192.168.31.1, vagy csak annyit, hogy miwifi.com, adjuk meg azt a jelszót, amit az internet eléréséhez is megadtunk, és bent is vagyunk a beállítási felületen. Ezután jön a „varázslat”. Kattintsunk jobb egérgombbal az ablakba, és válasszuk a megnyíló menüben a Fordítás magyar nyelvre pontot. Csodák csodája, minden magyar lesz, könnyedén be tudjuk állítani a routert.
Megjegyzem, alapesetben elegendő a telefonos beállítás, de ha például más IP tartományt használnánk, akkor kelleni fog az asztali gép. Azt már csak zárójelben teszem hozzá, hogy a monitoron átláthatóbb minden, így jobban is szeretem azon végezni a finomhangolást, mint a telefonomon.
Szóval a lényeg, bár elég mellbevágó volt a kínai felület, a megoldás erre egyszerű és kézenfekvő, még akkor is, azoknak is, akik nem érzik magukat gurunak a hálózati eszközök világában. Sőt, akik így gondolnak magukra, azoknak nem is lesz szükségük finomhangolásra, a telefon varázslójának néhány lépése után, már kész is a biztonságos, otthoni internet és wifi.
KÉPESSÉGEK
Itt kell elmondanom, hogy miért is kellett megvennem ezt a routert. Az történt, hogy a nagyszobából, ahol az internet bekötés és a szolgáltató routere is van, a ház hátsó részébe, egy apró kis szobába kényszerültem az irodámmal, helyet hagyva a cseperedő kölköknek a játékra. Igen ám, de a rengeteg ajtó, a részben betonból, részben fából készült falak mögött a jelerősség annyira lecsökkent, hogy a telefonom, tabletem már néha elvesztette a kapcsolatot. A megoldás az lett, hogy a hátsó helyiségbe kihúzott vezetékes, gigabites kábeles kapcsolat végére rádugtam a Xiaomi router WAN portját, így egyszerre kaptam három gigabites vezetékes portot, és wifit is.
A leírtak miatt is fontos volt, hogy egy valóban erős routert szerezzek be, és nem csak a szoftveres szolgáltatások, hanem a hardver terén is. Mert én vagyok, azaz ember, akinél egyszerre akár 10-15 eszköz is lóg a wifin. A Xiaomi Mi AC2100 router pedig megfelelő körülményeket biztosít ehhez. Kezdjük ott, hogy a kétcsatornás üzemmód miatt, az elméleti sávszélesség elérheti a 2033 Mb/másodperc sebességet is. A kétcsatornás üzemmód, vagyis a régebbi 2,4 GHz (300 Mb/másodperc) és az újabb 5 GHz-es kapcsolat (1733 Mb/másodperc) ráadásul össze is kapcsolható, így eszközeink csak egy wifi hálózatot látnak, és a router dönti el, hogy melyik eszközt, melyik csatornán, és milyen sebességgel kell kiszolgálni.
Maga a router hardvere is baromi érdekes. Azt már említettem, hogy az antennák rejtve vannak a házon belül, és a kerek formát kihasználva, ezek körkörösen vannak a dobozon belül elhelyezve, így minden irányban egyenletes erősséggel sugároznak.
Az olcsó routereknél nagy gond szokott lenni a gyenge hardver. Amíg csak 3-4 eszköz csatlakozik rájuk, addig nincs baj, de ha ennél több, akkor bizonytalanná válik a vezeték nélküli kapcsolat, csomagvesztést, sőt, a kapcsolat megszakadását tapasztalhatjuk. Ennek oka a vas erősségében keresendő, egész egyszerűen nem képesek kiszolgálna a sok klienst.
Napjainkban egyre inkább alapkövetelmény, hogy sok wifis eszközt tudjon egy router kiszolgálni. Egy modern háztartásban már nem csak mobiltelefon használja a wifit, de egyre többen vágnak bele az otthonuk okosításába is, ez pedig azzal jár (ahogy nálam is), hogy a lámpáktól a kuktán és a mikrón keresztül a bejárati ajtó zárjáig, minden a wifin lóg. A Xiaomi routere, a beépített kétmagos, 880 MHz-es sebességen működő központi egységnek, és a mellette található 128 MB memóriának és háttértárnak, valamint a Wave2 4×4 MU-MIMO technológiának köszönhetően, a gyári adatok szerint, közel 130 eszköz egyidejű kapcsolatát teszi lehetővé. Ha a fele igaz, már jók vagyunk – mondhatjuk!
A kapcsolat erőssége is fontos dolog, és a Xiaomi mérnökei erre is gondoltak. A beépített jelerősítők (az iPA hatékonyan növeli a jelátviteli teljesítményt, míg az iLNA javítja a jel vételi érzékenységét) hála, a gyári leírás szerint, az AC2100 router, egymaga képes kiszolgálni egy kétszintes házat. Nem jelent gondot a sok fal és ajtó sem, ráadásul a 2,4 GHz-es kapcsolat képes lakáson belül, egy akár 100 méteres teret is lefedni. A Xiaomi az eddigiek mellett, beépített még egy úgynevezett Beamforming technológiát is, aminek segítségével a router képes meghatározni a vezeték nélküli eszközök helyzetét, így javítva a wifi hálózaton elérhető sávszélességet.
TESZT
Ismét kanyarodjunk vissza a címhez, vagyis, senki nem készített fel arra, amit a Xiaomi Mi AC2100 router nyújtani tud. A cikk kedvéért végeztem néhány mérést is, de tényleg csak azért, hogy képekkel, számokkal is bizonyítani tudjam, amit nap, mint nap tapasztalok. Azt ugyanis, hogy amíg a nappaliban található szolgáltatós router jele a kicsi irodámba már csak nehezen jut el, addig, a Xiaomi router jele, ami az irodában lakik, bőven beteríti jellel a nappalit is. Vagyis, az a helyzet állt elő, hogy a nappaliban található wifire már csak azok az eszközök vannak csatlakoztatva, amik fizikailag is ott vannak, például az okoslámpák, a TV és a Xiaomi TV-boksz, minden mást a ház hátsó csücskében eldugott Xiaomi router szolgál ki. Ha erre csatlakozok a telefonommal, akkor a ház minden zegében és zugában van kapcsolat, sőt, a kertben is, a leghátsó sarokban is.
Az, amit a teszt írása előtt, a wifi sebességmérésnél láttam, igazából csak megerősítette, amit a használat közben éreztem, iszonyatosan erős eszköz lett a Xiaomi routere. Nem véletlenül ajánlják játékosoknak is, nem csak azért, mert szabályozható a sávszélesség, hanem azért is, mert ezen keresztül olyan minőségű vezeték nélküli kapcsolatot kapunk, ami lehetővé teszi a gyorsabb játékokat is, nem vesznek el csomagok, és a válaszidő is alacsony marad.
LÁSSUK A KÉPEKET!
Az első két képen az internetszolgáltatótól kapott router sebesség teszje látszik. Az első mérés a router mellett állva, a másik a ház másik végén, a Xiaomi router mellett állva készült.
A második két képen ugyan ez látszik, de már a Xiaomi routerére kapcsolódva. Az első képen a router mellett állva, a másodikon a nappaliban, a szolgáltatós router mellett.
Azt hiszem a számok magukért beszélnek, ezt felesleges is tovább taglalni!
A következő tesztben is két kép lesz, ezeken a lakásban elérhető wifi eszközök, illetve az erősségük látszik. Fontos tudni, hogy a Xiaomi router, a s3nki2 nevű eszköz és a HP nyomtató egymástól néhány 10 centire vannak, míg a lila színű jel (s3nki), a szolgáltató által adott eszköz jele. Az első kép a Xiaomi router mellett állva készült, a második pedig a nappali legtávolabbi sarkában, tehát nem közvetlenül a szolgáltató routere mellett, hanem azzal egy helyiségben, de még jó 8 méterrel errébb.
Ezen a második képen jól látszik, hogy a Xiaomi router jele mennyivel kevésbé csökkent, mint a mellette lévő HP és s3nki2 (Acces Point kétcsatornás AC szabványú eszköz). Az első képen pedig az látszik, hogy a Xiaomi router mellett milyen durva a jelerősség.
ÖSSZEGZÉS
Mit mondhatnék? Tényleg senki nem készítette fel arra, amit kaptam. Szerencsére a rosszabbik rész, vagyis a böngészőn keresztül elérhető kínai nyelvű felület könnyen orvosolható, a jobbik részért, vagyis a durván jó teljesítményért pedig nem kell elnézést kérni.
A hardvert ismerve tudtam, hogy jó lesz, de arra nem számítottam, hogy mennyire lesz jó. Nem állítom, hogy nincs a piacon ilyen, vagy ennél erősebb eszköz, főleg, ha az új wifi6 routerekről beszélünk, de azok mondjuk még 100 ezer forint felett vannak, szemben a Xiaomi AC2100-al, ami most nincs 15 ezer forint. Szóval nem egy vagyont kell fizetnünk érte, nem fog minket a földhöz vágni, de jó néhány évre megoldja az otthoni, vagy akár kisirodai hálózat problémáját, még akkor is, ha azzal kalkulálunk, hogy a wifis eszközeink száma exponenciálisán fog növekedni.
Ha otthon használjuk, valószínűleg nem lesz szükség az olyan profi megoldásokra, mint a VPN, a dinamikus DNS, a port átirányítás, a LAN és a Qos beállítások, de ezekkel akár céges routerként is elboldogul.
Egy szónak is száz a vége, megért minden ráköltött forintot!
Természetesen, ahogy mindig, most is tudunk kuponkódot, hogy olcsóbban vehesse meg a rotert az, akinek megtetszett. Ha az alábbi hivatkozáson a igénybe veszitek a BGN1293ZM1 kuponkódot, akkor az eredeti 18 394 forint helyett, 14 715 forintért tehetitek a kosárba. A kupon használata: Termék oldal Buy Now gomb, a megnyíló oldalon a kuponkód a BG discontnál a kuponkód mezőbe és Apply gomb.
Vásárlás itt:
XIAOMI MI ROUTER AC2100 – KUPONKÓD: BGN1293ZM1 – 18 394 FT HELYETT 14 715 FT
Ne feledjétek, szállítási módnak válasszátok az ingyenes és vámmentes EU Priority Line szállítást!
Forrás: HOC.hu
Kommentek
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.