A Wanbo Dali 1 40 ezer forint alatt haza viszi a moziélményt.
Nézd meg a projektort működés közben videós tesztemben. Ha tetszett a videó, akkor iratkozz is fel csatornámra!
Bevezető
Nem titok, a Wanbo márkát, a Wanbo projektorokat szeretem. Nem hibátlan gépek ezek sem, de azért az árért, amit kérnek értük nagyon jók, nagyon minőségiek, sőt, nem túlzás talán állítani, nagyon extrák.
Amikor a forgalmazó megkeresett, hogy ki szeretném-e próbálni a legújabb Wanbo vetítőt, akkor természetesen igent mondtam, ám elkövettem egy hibát. Nem kattintottam a PDF-re, amiben a specifikáció volt leírva, így egy teljesen más gépet kaptam, mint, amit vártam.
Tudásra kevesebbet, de amúgy sokkal érdekesebbet. Rendkívül kicsi méret, fejlett vetítési rendszer, okosfunkciók és állítólag a kis méret ellenére remek hangzás.
Nos, ez a cikk tehát erről a Wanbo Dali 1 nevű gépről fog szólni, olvassátok!
Kicsomagolás, tartozékok és külső
Tudtam, hogy kicsi a projektor, így azon nem lepődtem meg, hogy kicsi doboz érkezett. Azon annál inkább, hogy szinte súlytalan volt a cucc. Na jó, van ebben egy kis túlzás, de tényleg nagyon könnyű.
A színtelen kartonban egy színes karton, ebben a projektor. A doboz nincs túlcsicsázva, az előlapon kívül nyugodtan mondhatjuk, hogy puritán. Egy kis matricán találunk néhány adatot a mérettel, tömeggel meg a tápfeszültséggel kapcsolatban, de más semmi.
Bontsuk ki!
Tartozék minimális. Egy külső táp, egy borotvakábel, egy leírás, távirányító és a projektor. Se HDMI kábel, se semmi más. Illetve egy érdekesség mégis akad, kapunk ajándékba egy kis projektortartót, aminek segítségével a projektort dönthetjük előre és hátra. Ezt a rész így gyorsan le is tudtuk, nézzük a gépet!
Nos, ez tényleg nem nagy. 113 x 123 x 159 milliméteres az egész, a tömege pedig kiló alatt marad, egészen pontosan 0,9 Kg. A gyártó azt mondja, hogy ez egy medium-sized caffee, vagyis közepes méretű kávé súlya. Általános iskolás emlékeim szerint egy liter víz tömege 1 kiló. Oké, ez itt kávé, minimálisan nehezebb, de akkor is, ez a tömeg közel egy liter kávéhoz tartozni. Hol számít ez közepesnek?
Na, ezen lendüljünk túl, bár ez a kávés hasonlat igazi hülyeség, azért a 0,9 kilogrammos tömeg akkor sem sok, sőt, igazából nagyon kevés. Hogy milyen tudást pakoltak ebbe a kicsi tömegbe a következő fejezetből kiderül majd, de addig is, inkább nézzük a Wanbo Dali 1-et kívülről!
A dizájn olyan Wanbo-s. Elegáns fehér kocka az objektív körül fényes fekete felülettel. Az objektív alatt a meleglevegő kilépő oldala, a rács közepén az okos funkciókhoz szükséges kamera.
Hátul sincs semmi meglepő. A megszokott helyen a csatlakozók, amik balról jobbra egy tápcsati, egy USB A, egy HDMI, és a legvégén egy 3,5 colos fejhallgató kimenet. Ezek is a megszokottak, ahogy az is, hogy az egyetlen fizikai gomb a gép tetejének közepén van.
A Wanbo Dali 1 alján négy gumitappancs, középen a szabvány menet, amivel pl. tripodra tudjuk csavarozni. A kis tömeg miatt nincs szükség a hagyományos négypontos rögzítésre, ez az egy menet is lazán elegendő.
A végére még egy dolog, ez pedig a távirányító. Ez kivételesen nem Bluetooth-os, hanem infrás, formára, kialakításra visszatért a gyártó a megszokotthoz, ami nekem már rendesen kézre áll, nem kell keresgetnem a gombokat. Nektek sem kell majd sokat, hamar megtanulható mi hol van.
Specifikáció
Kezdjük a grafikus képességekkel! Az első és egyik legfontosabb, hogy a felbontás HD, vagyis 720p-s. Ehhez kapunk 350 ANSI fényerőt és megkapjuk a Wanbo DaVinci 1-ben debütált ASA 3.0 rendszert. Ez igazából csak nevében újdonság, hiszen az okosfunkciókat foglalja magában, ami már fellelhető volt részben vagy egészben az eddigi projektorokban is.
Mik ezek az okosfunkciók?
- Automata fókusz
- Automata trapézkorrekció
- Automata akadálykerülés
- Automata vászonhoz igazítás
Ezek a funkciók az előző Wanbo tesztemben szereplő Wanbo Mozart 1 projektorban is megvoltak.
A vetítési rendszerhez tartozó adat még a 40 és 110 col közötti vetíthető képméret, ami részben a vetítési távolságtól függ, ami 1,1- és 3 méter között változhat. Azért csak részben, mert természetesen van zoom funkciónk is, amivel szoftveresen tudjuk a kép méretét állítani bizonyos, nem túl tág határok között.
Még egy fontos információ, hogy a projektor tájolása a megszokott négy állapot lehet, tehát elölről vetítés, hátulról vetítés, és ugyan ez fejjel lefelé, ha plafonról vetítünk. Fontos még, hogy az olcsóság miatt ez a projektor nem hat- hanem 3 tagú lencserendszert kapott, igaz a lencsék még mindig üvegből készülnek szerencsére.
Mielőtt elfelejtem, a gyártó ugyan nem említi a képességeknél, de pont ezért rákérdeztem náluk, hogy mi lett az eddigi Wanbo projektoroknál használt pormentes, zárt vetítési rendszerrel. Nos, a gyártó azt mondja, hogy ennél a gépnél is zárt és pormentes a rendszer, de ők az egyéb képességekre fókuszáltak a promócióban. Ez mondjuk érthető, elég sok érdekes képesség van.
További képességek között a Bluetooth 5.0 és a jelenleg leggyorsabb WiFi 6 kapcsolat megléte a fontos, illetve az is lényeges, hogy a gép teljes értékű Androidot kapott, 9-es verziót. Persze ez nem telefonos Android, át van mókolva a felület, hogy a projektoron, távirányítóval kényelmesen tudjuk használni.
A gyártó kiemeli még a képességeknél az erős HiSilicon központi lapkát, az 1 GB memóriát és a 8 GB háttértárat. Ezek egy telefonnál nem lenne túl acélos értékek, de egy 720p-s vetítőt ez a hardver ragyogóan kiszolgál.
Most térjünk ki kicsit a címben is említett zene projektorságra!
Az apró Wanbo Dali 1-ben két darab 5 wattos hangszórót találunk, ami azért elég meglepő. Már az is meglepő, hogy nem csak egy hangszóró van benne (ebben a kategóriában egy hangszóró a megszokott), a kétszer 5 watt egy ekkora dobozban tényleg nem szokványos.
A Wanbo kiemeli, hogy a hasonló méretű mini projektorokban megszokott 80 köbcenti helyett nekik 160 köbcentit sikerült felszabadítaniuk, amitől a hangzás sokkal teltebb, természetesebb lett.
Az mondjuk kicsit érthetetlen, hogy ha már zene, akkor miért lett Dali a projektor neve, miért nem inkább Bach.
Visszatérve a hanghoz még két dolog. Az egyik, hogy a Wanbo azt mondja, ez a hangrendszer képes kitölteni megfelelő hanggal egy kb. 30 négyzetméteres helyiséget, a másik, hogy papírforma szerint lehetőségünk van arra is, hogy a projektort Bluetooth hangszóróként használjuk, és telefonunkról zenét küldjünk rá.
Na, kérem, kb. ennyi. Szerintem elég érdekes képességeket kapott a Wanbo Dali 1, de most lássuk milyen volt használni!
Tapasztalatok
Nem szoktam ilyet csinálni, tényleg nem, de ez egy olyan teszt volt, aminél tényleg nem néztem meg előre mit tud a teszt alanya. Előre elképzeltem mit kapok, aztán persze jött a meglepetés.
Az első, amit letöltöttem a gépre a DRMinfo volt, hogy lássam meg van-e a Widevine L1 minősítés. Az Android 9 miatt szinte biztos voltam benne, hogy nincs meg, de meg kellett néznem. Aztán a DRMinfo futtatása közben tűnt fel, hogy a vetítő 720p felbontású, így szinte teljesen mindegy, hogy van-e Widevine L1 vagy nincs.
Mondanám, hogy csalódott voltam az alacsony felbontás miatt, de az igazság az, hogy amíg nem szembesültem ezzel a ténnyel az alacsonyabb fényerő miatt nem tűnt fel, hogy nem FHD felbontást nézek. A csalódottságom azért sem lett volna őszinte, mert a Wanbo kínálatából nagyon hiányzott már egy új belépő szintű, de ezen a szinten minőségi szolgáltatásokat nyújtó projektor.
Oké, tény, hogy a 350 ANSI nem sok, én pedig elég nagy távolságról vetítek, hogy a 100 colos képátló meglegyen, így pedig a kép nem az a fényesség, ami a szememet kiégeti. Őszintén mondom, az utóbbi időkben el voltam kényeztetve a 600+ ANSI fényerős LCD projektorokkal, így most a 350 kicsit kevésnek érződik.
Persze nem az, 350- az 350, be kell sötétíteni, de ha megteszed mehet a mozi, nem lesz panaszod!
Az okosfunkciók szinte tökéletesek, de csak szinte azok. Nem szemből vetítek, így minden bekapcsoláskor kellett mókolnia a gépnek a kép beállításával és sosem lett tökéletes a végeredmény.
Sokan panaszkodnak amiatt, hogy ezeknél a projektoroknál minden bekapcsolás után be kell állítani a képet, pedig nem. Ha mindig ugyan arról a pontról vetítesz, vagyis mindig ugyan oda teszed le a projektort, akkor nem kell. A titok annyi, hogy az automata beállításokat ki kell kapcsolni, manuálisan beállítani a képet, így, amikor kikapcsolod, majd újra be, a kikapcsoláskor beállított értékek maradnak meg. Nem bonyolult!
Nagyon érdekes, hogy az akadálykerülés szinte sosem működik, máskor meg egészen extrém helyzetben is képes a vetített képet a fal egy viszonylag kicsi, ám akadályoktól mentes felületére vetíteni. És az extrémet itt értsétek szó szerint, erre a bemutató videóban láthattok is egy példát.
A gépre telepített Android számomra nem volt új, hiszen a Wanbo ezt használja azokon a projektorain, amin nem Android TV rendszer fut. Hardverigény minimális, nincs komolyabb akadás, zötyögés, van Play áruház és van saját app store is, szóval programokból annyi van, amennyi mindenre elég lesz.
Kapunk streaming appokat is, Netflix és társai elérhetők, illetve természetesen telepíthető média lejátszó, illetve természetesen a Kodi is, amin keresztül meg kiegészítőt telepítve nézhetők a királyi TV csatornái.
Természetesen van lehetőség a telefonunk képének kivetítésére, ez is hibátlanul és gyorsan működik. A projektorban Bluetooth 5.0 van, ami miatt a kapcsolat sebessége kitűnő, szinte nincs késleltetés sem, így pl. teljesen jól lehet a telefonunkon futtatott autóversenyeket tolni nagy kijelzőn.
Ami az extra, hogy a szokásos képernyőtükrözés mellett találunk egy Bluetooth Speaker nevű appot is a vetítőn. Ez pedig pont az, amit a neve ígér. Elindítod, a telefonoddal kapcsolódsz a projektorhoz és átküldheted a zenédet. Amíg a zene szól a vetítés leáll (vagyis a LED kikapcsol a vetítőben), vagyis tényleg csak Bluetooth hangszóróként működik a Wanbo Dali 1.
Ami nagyon tetszik, hogy a két darab 5 wattos hangszóró nagyon szépen szól a dobozból. Már persze a projektor méretéhez képest, mert Hi-Fi hangzást azért senki ne várjon, de olcsóbb Bluetooth hangszórókkal lazán felveszi a versenyt, így ez a Bluetooth Speaker funkció tényleg teljes értékű képességként használható.
A képről már írtam kicsit, most folytatom.
Szóval a 350 ANSI nem sok, de visszagondolva az általam először kipróbált Wanbo-ra, a T2 Max-re, aminek 200 ANSI fényereje volt… Hát na, értitek, mégis szerettem, együtt tudtam élni a hiányosságaival, meg azzal, hogy rendesen be kellett sötétíteni a használatához. Na, a Wanbo Dali 1 ilyen szempontból érezhetően jobb azért, kevesebb részlet veszik el a sötét jeleneteknél, de tény, itt is be kell majd sötétíteni.
Ennek kapcsán javaslom, hogy próbáljatok meg vászon helyett falra vetíteni, mert azon nem megy át a fény, mint az olcsóbb vásznakon, így több fény jut vissza a szemünkbe is. Vannak már spéci festékek, amiket lehet falra használni, és vetíthető felület alakítható ki a használatukkal.
A fényerőhöz hasonlóan a kontraszt sem veri le a szemüveget a fejemről, ezek teljesen átlagosak, jók. A 720p-s felbontás pedig olyan, amilyen. Én 3 méterről vetítek, onnan már ezzel a fényerővel nehéz eldönteni milyen felbontású képet látok. Mondjuk a szemem sem olyan, mint 20 éves koromban volt. Nagyobb fényerő mellett biztos jobban látszana a recésedés betűknél, egyenes vonalaknál, de így szinte észrevehetetlen.
Konklúzió
Mit mondhatok összegzésképp? A Wanbo Dali 1 nagyon jó kis gép lett, de a leírtakból szerintem mindenkinek egyértelmű lesz, hogy inkább belépő szintű, mint felsőkategóriás a gép. Ennek ellenére, és főleg azon az áron, amit kérnek érte szerintem bőven megérős darab. Jó a képe és meglepően jó a hangja is. A Bluetooth hangszóró opció pedig tényleg csak hab a tortán.
Szóval a lényeg, ha nem akarsz sokat költeni, esetleg néha vinnéd magaddal a projektorodat, akkor vedd meg nyugodtan. Ezen az áron ilyen képességeket más gyártónál ritkán találsz, ha egyáltalán találsz, ráadásul azért ez egy Wanbo, és a minőség is érezhetően Wanbo, vagyis tényleg jó. Ismerve, elfogadva a képességeit egyértelműen egy szerethető darab, ahogy amúgy a Wanbo legtöbb projektora az.
Ok, akkor az ár. Mivel ez egy új projektor, és mivel az online értékesítés most indult (csak a Banggood áruházban lesz elérhető) a BGEUKDL kuponkóddal 36 800 forintért adják (az árukereső szerint a legjobb hazai ár érte 56 458 Ft jelenleg). A szállítás ingyenes és cseh raktárból küldi a forgalmazó, így se további áfa, se vámfizetés nem keletkezik.
Vásárlás az alábbi hivatkozásra kattintva:
Kommentek
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.